Ako to začalo…

Ako to všetko začalo…

henka-stanok

Príbeh Brlohu začal vznikať nenápadne. Obyčajnou brigádou v neobyčajnom maličkom stánku s knižkami kdesi na periférií jedného bratislavského sídliska. Tam sa usadili dvaja študenti s jedinou motiváciu – zarobiť si pár drobných popri škole. Nič viac. V stánku predávali všetky tie porevolučné „hity“ od disneyoviek, cez romány pre ženy, detektívky, kuchárske knihy, mapy, pohľadnice, ale žiadne sci-fi a fantasy. A tak dobiedzali do svojho šéfa tak dlho, kým im tam nejaké kúsky nepriniesol. Vraj kto už by také niečo čítal a ešte aj kupoval, čo ste pi-pi? No, minimálne my dvaja…

Chýr o nevšednom, serióznymi kníhkupectvami vyslovene opovrhovanom sortimente sa rýchlo niesol mestom a netrvalo dlho kým sa okolo tohto stánočku vytvorila síce malá, ale čoraz viac rastúca základňa fanúšikov inej literatúry, než tej čo ponúkali bežné kníhkupectvá.

A potom prišiel zlom. Majiteľ stánku sa rozhodol venovať už iba vydavateľskej činnosti a stánok mu začal byť na obtiaž. Ale keďže títo dvaja študenti sa oň tak pekne starali, vymaľovali si ho, objednávali tovar, sami si ho zásobovali a úplne sa s ním zžili, bolo im ľúto len tak stánok zlikvidovať a týchto dvoch nadšencov prepustiť. Preto im ho ponúkli na odpredaj. No, nekúp to ☺
Tak sme si požičali a naivne sa vrhli do dospeláckeho sveta podnikania.

Až prišiel rok 1995 a s ním bláznivý nápad otvoriť malé kníhkupectvo v centre mesta, špecializované výhradne na žáner Fantasy a Sci-fi so všetkým čo s tým súvisí, teda aj hry na hrdinov, kartičky, komiksy,…skrátka veci čo nás bavia.
 Nezostalo len pri myšlienke a v útrobách komunizmom zdevastovanej Centrál pasáži v centre mesta sme na ploche cca 20 m2 otvorili prvý Brloh. Tu sme prežili pomerne šťastné i keď dosť náročné obdobie. Pred obchodom boli stoly pre hráčov Magic the Gathering (čím sme celkom slušne štvali Kozmetiku oproti), tu sme zorganizovali našu prvú autogramiádu, tu sme sa pokúsili rozšíriť sortiment o PC hry (o ktoré bol minimálny záujem, ale no a čo), tu sme zažili asi prvú bratislavskú LAN párty, tu sme spoznali veľa, veľa milých ľudí, rovnako nadšených ako my.

Ale ako to už býva, každá „láska z pasáže“ raz skončí. Koncom roka 1996 prišla výpoveď z dôvodu rekonštrukcie celej pasáže a tak sme boli nútení zmeniť lokalitu. Začiatkom roka 1997 sme sa zahniezdili na viac než 15 rokov na Heydukovej 4.

Tu sme zažili dobré aj zlé časy, skvelé akcie a party, ale aj pohromy, na ktoré nikdy nezabudneme (potopy, požiar,…). V r. 2013 sme sa starý priestor rozhodli vymeniť za novší a hlavne trochu väčší, aby sme vám mohli poskytnúť lepší komfort. Na „našej“ ulici sme však zostali – len pred popisné číslo sme si pripísali č.1, teda rovná sa 14.